Haberler

Kütahya’da, Yaşlı Adam 4 Milyon Lira Dolandırıldı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde 79 yaşındaki Abdullah Karaca, telefonla arayan ve kendilerini savcı, polis olarak tanıtan yabancı uyruklu 3 kişi tarafından, “Devlete yardımınız lazım” denilerek kandırıldı.

Dolandırıcılar, her geçen gün vatandaşları ağlarına düşürmeye devam ediyor. Farklı yöntemlerle vatandaşlara tuzak kuran dolandırıcı çeteleri binlerce vatandaşı mağdur etti. Dolandırıcıların son hedefi Kütahya’da yaşayan yaşlı adam oldu.

Gediz’e bağlı Altınkent köyünde oturan ve yurt dışından emekli Abdullah Karaca’yı telefonla arayan kişiler, kendilerini savcı ve polis olarak tanıtarak bir FETÖ operasyonu yapılacağını ve paraya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Dolandırıcılar, “Devlete yardımınız lazım. Bu konudan kimseye bahsedemezsiniz, çok gizli operasyon” diyerek Karaca’yı ikna etti.

“1 kiloya yakın altın ve 70 bin euroyu dolandırıcılara verdi”

Abdullah Karaca, eşi ile birlikte evden aldıkları 1 kiloya yakın altın ve 70 bin euro parayı Gediz Devlet Hastanesi yakınlarında buluştuğu 3 kişiye teslim etti. Dolandırıcılar ayrıca, Karaca’nın kendisine ait otomobili satıp parasını verdikleri Iban numarasına havale etmesini de istedi. Dolandırıcıların sarmalından kurtulamayan Karaca, Uşak’ta bir oto galerisine 410 bin liraya sattığı aracın parasını da verilen Iban numarasına havale etti.

“Dolandırıldığını anlayınca polise başvurdu”

Abdullah Karaca kendisine, “Operasyonun 15.09.2023 tarihinde bitecek. Gönderdiğin paralar ve altınlar operasyon sonunda sana geri verilecek” diyen dolandırıcılardan bir daha haber alamayınca şüphe üzerine polise başvurdu. Gediz İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmaların ardından belirlenen adrese operasyon düzenlendi.

“Yakalanan 3 şüpheli tutuklandı”

Yapılan operasyonda yabancı uyruklu 3 şüpheli H.E.H. (20), R.E. (26) ve M.H.B. (22) yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 3 şüpheli Gediz Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu