Spor

Milliler, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda 5 Madalya Kazandı

Kırgızistan’da düzenlenen 7. İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda milli sporcular, 5 madalya kazandı. Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, başkent Bişkek’te düzenlenen organizasyonun üçüncü günü tamamlandı.

Şampiyonada büyükler grekoromen stil 60 kiloda Mükremin Aktaş, 130 kiloda Atalay Aydemir ve 87 kiloda Ahmet Talha Kacur, altın madalya elde etti. 67 kiloda Alihan Bayraktar ve 77 kiloda Bayram Aksal ise bronz madalyanın sahibi oldu. Ayrıca işitme engelliler güreş tarihinde grekoromen stilde milli takım, ilk defa dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Organizasyonun ilk iki gününde genç ve yıldızlarda 5, büyükler grekoromen stilde ise 4 madalya elde edilmişti.

İşitme Engelli Grekoromen Güreş Milli Takımı, dünya şampiyonluğunu “Erik Dalı” ile kutladı. Ay-yıldızlı güreşçilere bazı Kırgız sporcular da eşlik etti.

“Ülke olarak çok gururluyuz”

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stildeki müsabakaların tamamını izledi. Doğan yaptığı açıklamada, “Bugün grekoromen güreşçilerimiz, takım halinde şampiyon oldu. Sporcularımızın başarısından dolayı gurur duyduk. Ülke olarak çok gururluyuz” diye konuştu.

Milli sporcuların organizasyonda İstiklal Marşı’nı dinletme onurunu yaşattıklarını belirten Doğan, “Turnuva devam ediyor. İnanıyorum ki gençlerimiz de turnuvanın devamında ülkemize bu mutluluğu yaşatacaklardır” ifadelerini kullandı.

“Bu başarımı ülkeme armağan ediyorum”

Büyükler grekoromen stil 130 kiloda dünya şampiyonu olan Atalay Aydemir, Kırgızistan’da bulunmaktan ve müsabakalara katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Atalay Aydemir, ilk kez dünya şampiyonu olduğunu aktararak, “Bu başarımı ülkeme armağan ediyorum. Türkiye’yi temsil etmek benim için onur ve gurur verici. Ülkemi çok seviyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Grekoromen stil 87 kiloda altın madalya kazanan Ahmet Talha Kacur da ata yurdu Kırgızistan’da bulunmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Ahmet Talha Kacur, “Organizasyonda altın madalya aldığım ve İstiklal Marşı’nı okuttuğum için müthiş mutluluk içerisindeyim” diye konuştu.

Organizasyon, 12 Eylül Salı günü sona erecek.

AA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu