Etkinliklerİçimizden Biri

Sadriye Görece, Cartier Kadın Girişimi Ödülünün Sahibi Oldu

Görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için hayata geçirilen mobil uygulama BlindLook, Cartier Kadın Girişi ödülünün bu yılki sahibi oldu. Çin’de düzenlenen törende, ödülü uygulamanın kurucusu ve aynı zamanda görme engelli olan Sadriye Görece, Amerikalı süper model ve sosyal sorumluluk çalışmalarıyla tanınan Karlie Kloss’un elinden aldı.

BlindLook uygulamasını hayata geçiren görme engelli Sadriye Görece, Cartier Kadın Girişimi ödülünün sahibi oldu.

Görme engelli bireylerin özgürleşmesi için tamamen sesli yönlendirme ile çalışan mobil uygulama BlindLook’un kurucusu görme engelli Sadriye Görece, Cartier Kadın Girişimi 2024 ödülünün sahibi oldu. Çin’de düzenlenen törenle ödülü alan Görece duygularını, “BlindLook için gerçekten gurur verici bir andı. Cartier Women’s Initiative üyesi olarak adlandırılmak, benzersiz bir neşe ve başarı duygusu getirir.  Misyonumuza olan sarsılmaz inançları için harika ekibimize, ortaklarımıza ve destekçilerimize yürekten teşekkür ederiz. Bu takdir, daha fazla engeli aşma ve kapsayıcılığı yenilenmiş bir güçle destekleme tutkumuzu körüklüyor. Birlikte, kalıcı bir etki yaratıyor ve anlamlı bir değişime öncülük ediyoruz.” sözleriyle paylaştı.

33 kadın girişimci katıldı

Kadınların etkili girişimlerini güçlendirerek değişimi yönlendirmeyi amaçlayan yıllık bir uluslararası girişimcilik programı olan Cartier Kadın Girişi, 2006 yılından beri her ülke ve sektörden kadınlar tarafından işletilen girişimlere ve kadınlara destek veriyor. Bu yıl Çin’de düzenlenen Cartier Women Iniative 2024’te 33 kadın girişimci yer aldı.

Ödülü süper modelin elinden aldı

Görece, ödülünü Amerikalı süper model Karlie Kloss’un elinden aldı. Dünyanın en ünlü markalarının modelliğini yapan Kloss aynı zamanda sosyal alandaki çalışmalarıyla da tanınıyor. 13-18 yaş arasındaki kız çocuklarının kodlama eğitimi alması için ücretsiz kamplar düzenlenen ve bu çalışmaları nedeniyle de TIME 100 listesine giren süper model, kadınların güçlendirilmesi yönündeki çalışmalarıyla da birçok ödülün sahibi.

15 yaşında tek başına ABD’ye gitti

Sadriye Görece, görme engelli olmasına rağmen 15 yaşında tek başına ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan aldığı bursla ABD’ye giderek lise eğitimini orada tamamladı. Erişilebilirlik dediğimiz kavramların Türkiye ve Avrupa’daki öncü savunucularından oldu. Görmemenin değil şartların engel yarattığını da ABD’de fark etti. Üniversite eğitimine Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ederken bağımsızlık ve mücadele bilincini ülkemizdeki görme engelli bireylere aktarabilmek amacıyla birçok projede yer aldı.

“Hayatımda herkes benim için bir şeyleri kolaylaştırmak adına etrafımda pervane oluyordu. Amerika’ya gittikten sonra ilk defa hayatta tek başıma var olmayı öğrenmek zorunda kaldım.” diyen Görece, gittiği bir restoranda menüyü okuyamadığı için sipariş vermekte zorlanması üzerine ne yapabileceğini düşünmeye başladı. Görme engelli bireylere sosyal hayatta ve dijital dünyada özgürleştirmek vizyonuyla BlindLook’u kurdu. Ortağıyla birlikte BlindLook mobil uygulamasını tamamen sesli yönlendirmelerle çalışan bir restoran uygulaması olarak tasarladı. Blindlook’un ağına bir yılda 1.000’den fazla restoranı dahil ederken, 20 farklı şirketle iş ortaklığı yaptı.

Pandemi döneminde görme engelli bireylerin karşılaştığı zorlukları ortadan kaldırmak için dijital dünyadaki erişilebilirlik standartlarını belirleyip uygulanmasını sağladığı EyeBrand global sertifikasyon programını hayata geçirdi. Ayrıca, görme engelli bireyler için özelleştirilmiş bir hayat okulu olan EyeLearner’ı hayata geçirdi.

O gururu Alaton da paylaştı

Görece’nin ödül aldığı törenden anları iş insanı Leyla Alaton da sosyal medyasından paylaşarak destek verdi.

Kaynak: patronlardünyası.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu