Dünya

Serbest Bırakılan İsrailli Yaşlı Rehine: Biz Hükümetin Günah Keçisiydik

Hamas’ın serbest bıraktığı İsrailli 85 yaşındaki rehine Yocheved Lifshitz, Hamas üyeleriyle ilgili açıklamasında, “Haklarını teslim etmem lazım. Her ihtiyacımızla ilgilendiler, çok naziklerdi. Kendi yedikleri yemeklerin aynısını bize de yedirdiler” diye konuştu.

Hamas üyeleri tarafından kaçırılarak Gazze’ye götürülen ve yine örgüt tarafından serbest bırakılan İsrailli rehine kadın, yaptığı açıklamada, “Hamas bize iyi davrandı” dedi. Yaşananlardan İsrail yönetimini, orduyu ve iç istihbarat servisi “Şin-Bet”i sorumlu tutan 85 yaşındaki kadın rehine, “Biz hükümetin günah keçisiydik. Kendi başımızın çaresine bakmak zorunda bırakıldık” sözleriyle Binyamin Netanyahu hükümetine tepki gösterdi.

İsrailli rehine, kaçırılması ve sonrasında gördüğü muamele ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Orada (Gazze) şiltelerin üzerinde yatıyorduk, hastalanmamamız için temizliğe çok önem veriyorlardı. Gün aşırı nasıl olduğumuzu görmek için gelen doktorumuz vardı. Sağlık görevlisi bizimle devamlı ilgilenip ilaçlarımızı ihmal etmiyordu. Bize çok iyi davrandılar. Tüm ayrıntılarla onlar ilgilendi. Her şeyimizin eksiksiz ve tuvaletlerin de temiz olduğundan emin oldular. Tuvaletleri biz değil onlar temizliyorlardı. Biz hastalanmayalım diye de Lysol ile dezenfekte ettiler, salgından korkuyorlardı”

“Bize dostça davrandılar”

Hamas üyelerinin kendileriyle siyasi konulara girmeye çalıştığını belirten rehine, “Ama biz siyasete girmek istemedik, çünkü onların esiriydik, kendilerine cevap vermedik ama onlar her şey ile ilgili konuştular. Bize karşı çok dostça davrandılar” dedi.

Serbest bırakılması sırasında neden geri dönüp bir Hamas militanının elini sıktığı sorusunu ise yaşlı kadın, şu sözlerle yanıtladı:

“Haklarını teslim etmem lazım. Her ihtiyacımızla ilgilendiler, çok naziklerdi. Hijyenden ve yemek yediğimizden emin oldular. Kendi yedikleri yemeklerin aynısını bize de yedirdiler. Krem peynirli pideler, eritilmiş peynir, salatalık… Bu, tüm gün yetecek bir yemekti”

“Biz hükümetin günah keçileriydik”

Konuşmasında İsrail ordusuna, iç istihbarat servisi Şin-Bet’e ve İsrail hükümetine sert tepki gösteren rehine, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ordu ve Şin-Bet’in bilgi eksikliği bize çok zarar verdi. Bizler hükümetin günah keçileriydik. Bizi üç hafta öncesinden uyarmış, yola kadar ulaşan yığınları göstermişlerdi. Tarlalarımızı yakmak için ateş balonları gönderdiler ama ordu bunu ciddiye almadı. Kendi başımızın çaresine bakmak zorunda bırakıldık. Çok tatsız ve zor bir durumdu. Anılar da yaşananların görüntüleri de gözümün önünden gitmiyor”

Militan grupların rehin alma operasyonuna hazır olduğunun anlaşıldığını belirten Lifshitz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buna hazır görünüyorlardı, uzun süredir hazırlanılmış. Şampuandan saç kremine bir erkek ve bir kadının ihtiyaç duyacağı her şeye sahiplerdi”

tr.euronews.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu