Ajanda

Seyhan’daki Lezzet Festivalinde Glütensiz Yiyeceklerle Fark Oluşturdular

Seyhan Belediyesi bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Lezzet Festivali’nde bir ilki gerçekleştirerek, glütensiz lezzetleriyle fark oluşturdu. Glüten hassasiyetine sahip yurttaşlar festivalde Seyhan Belediyesi’nin glütensiz ürünleriyle tanışma fırsatını yakalarken, SEYTİM, Seyhan Sanat Evi ve Kadın Dayanışma Merkezi’nin stantlarındaki ürünler ve etkinlikler de halkın ilgisini topladı.

Adana Valiliği’nin öncülüğünde Merkez Park’ta bu yıl yedincisi düzenlenen Lezzet Festivali, Adana’nın lezzetlerini dünyaya tanıtırken, Seyhan Belediyesi’nin stantları hem festivale renk kattı, hem de dezavantajlı gruplar arasında bulunan glüten hassasiyetine sahip yurttaşların yüzünü güldürdü.

Glüten içermeyen ürünlerin sunulduğu Engelsiz ve Glütensiz Kafe standı yoğun ilgisi gördü. Down sendromlu gençlerin de görev yaptığı stantta hamburger, pizza, simit, cheesecake gibi glütensiz ürünler vatandaşlara sunulurken, glüten hassasiyetine sahip çölyaklı yurttaşlar festivalde ilk kez glütensiz ürünlere ulaşabilmenin mutluluğunu yaşadı.

10 yıldır Çölyak hastası olan Yasemin Anıl, Lezzet Festivali’nde ilk defa glütensiz bir mekan bulabildiklerini belirterek, “Çok mutluyuz o yüzden. Akif Başkanıma, Seyhan Belediyesine çok teşekkür ederiz” dedi.

Seyhan Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nin standı da VR (sanal gerçeklik) gözlüğü ile festivale renk kattı. Çocuklar ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği stantta konuklar sanal gerçeklik gözlüğünü deneyimleme fırsatı buldu.

Seyhan Sanat Evi ve Kadın Dayanışma Merkezi kursiyerlerinin aldıkları eğitimin ardından el emeği, göz nuru dökerek ürettikleri her biri bir sanat eseri niteliğindeki eserleri de Adanalılarla buluştu.

İHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu