Eğitim

Üniversite Yemekhanelerinde Glütensiz Menüler de Olacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerden Çölyaklı öğrencilerin glütensiz besinlere kolay erişebilmesi için yemekhanelerde glütensiz menülere de yer verilmesini istedi. Yükseköğretim Kurulu tarafından tüm üniversitelere gönderilen yazıda, Çölyak hastalığının; buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten adlı proteine karşı hassasiyet sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olduğu hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye’de 2022 yılı sonu itibarıyla 154 bin 27 kişiye Çölyak tanısı konulduğu ifade edilen yazıda, “Beslenme hakkı ile sağlık hakkının temel insan haklarından olduğu düşünüldüğünde glüten intoleransı geliştiren bu kişilerin beslenmelerinde glütensiz diyet uygulanabilmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir” denildi.

Bu kapsamda, üniversitelerden, Çölyak hastası olan öğrencilerin glütensiz besinlere kolay erişimi için kantin/kafeteryalarda ve gıda otomatlarında glütensiz ürünlerin bulundurulmasının, yemekhanelerde glütensiz menülere yer verilmesinin sağlanması konusunda gerekli tedbirlerin alınması istendi.

TRT Haber

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu