Kültür Sanat

Westminster Sarayı’nda “Buğday Tanesi” Film Gösterimi

Türk milletvekili Serkan Bayram’ın hayata tutunma mücadelesini anlatan “Buğday Tanesi” film gösterimi ve söyleşi Westminster Sarayı’nda izleyicilerle buluştu. İngiltere Parlamentosu’nun Westminster Salonu’nda, Türk milletvekili Serkan Bayram’ın hayata tutunma mücadelesini anlatan “Buğday Tanesi” film gösterimi ve söyleşi gerçekleşti.

Londra Yunus Emre Enstitüsü’nün ev sahipliğindeki etkinliğin konukları arasında tanınmış milletvekilleri Yasmin Qureshi, Imran Hussain ve Tahir Ali de yer aldı. Doğan Ümit Karaca’nın yönettiği ve büyük beğeni toplayan film, altı ülkede ve 400’den fazla sinemada gösterilmiştir.

“Buğday Tanesi” filminin dün akşam gösterimi ardından milletvekili Tahir Ali moderatörlüğünde yapılan soru-cevap oturumunda bazı sorular ele alındı. Etkinliğe parlamento üyeleri, aralarında Yunus Emre Enstitüsü Direktörü Mehmet Karakuş ve çeşitli kültürel ve insani yardım kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler, akademisyenler oluşan çok çeşitli ve seçkin bir davetli gurubu katıldı. Gösterim, daha fazla erişilebilirlik için İngilizce altyazı ile desteklendi.

“Bebekliğindeki kazadan bahsetti”

Film gösterimi, Serkan Bayram’ın ilham verici ve tarihi konuşması ve Tahir Ali’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen samimi bir soru-cevap oturumuyla başladı. Serkan Bayram, konuşmasına bebekliğinde tarlada yaşadığı ve ellerini kaybetmesine neden olan kazadan bahsederek başladı. 18 yaşına kadar engelli bir birey olarak toplum tarafından dışlanışını ve hayatı sorgulayışını anlatan Bayram, hukuk kariyeri boyunca milletvekili olmaya karar vermesinde etkili olan unsurları anlattı.

Ayrıca her biri söz hakkı alan milletvekilleri Serkan Bayram’ı sadece yaptığı çalışmalar anlamında tebrik etmekle kalmayıp aynı zamanda bu çalışmaların uluslararası çapta engelli bireylerin toplumun her kesimine dahil edilmesi anlamında yapılması gereken çalışmalar hakkında verdiği ilhamdan dolayı da kendisine şükranlarını ifade ettiler. Serkan Bayram’ın ilham verici konuşmasının ardından gerçekleşen soru-cevap oturumunda katılımcılar, filmin oluşturulma sürecine, Bayram’ın gerçek hayat hikâyesinin filme ilham oluşu ve engelli bireylerin haklarını savunmak adına devam eden çalışmaları hakkında daha detaylı soru sorma imkânına sahip oldu.

“Başarısını ödüllerle tescilliyor”

Biletleri saatler içerisinde tükenen filmde, ellerini trajik bir şekilde kaybeden milletvekili Bayram’ın ilham verici yolculuğunu, engellilerin hakları ve onların mücadelelerinin önemli bir sembolü oluşunu anlatıyor. Yakın zamanda, daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmak için Netflix’te yayınlanmaya başlanan film kısa sürede uluslararası tanınırlık kazanmış ve çok sayıda prestijli ödül almıştır.

Paris Moon Life Ödül Töreni’nde “Yılın En İyi Sosyal Sorumluluk Proje Filmi” ödülüne layık görülen film sosyal sorumluluk projesi olarak 23. Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nde, 14 Haziran’da gösterilerek başarısını ve etkisini bir kez daha tescillemiştir.

Hürriyet

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu