Sağlık

Antalya’da, Falez Yaşlı Evinde Demans ve Yaşlılık Konulu Etkinlik Düzenlendi

Antalya’nın Falez Yaşlı Evi’nde düzenlenen etkinlikte Alzheimer Derneği Antalya Şube Başkanı Doç. Dr. Ebru Barçın önderliğinde demans hastalığı ve yaşlılık konuları ele alındı. Türkiye’nin yaşlanan nüfusu ve artan demans vakaları incelendi.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, 65 yaş ve üstü kıdemli kent sakinlerine yönelik önemli çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Falez Yaşlı Evi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Alzheimer Derneği Antalya Şube Başkanı Doç. Dr. Ebru Barçın önderliğinde demans hastaları ve aileleri bir araya geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2030 yılında 65 yaş ve üstü nüfusun oranının yüzde 12.9’a, 2040’ta yüzde 16.3’e, ve 2060’ta ise yüzde 22.6’ya yükselmesi bekleniyor. Bu demografik değişim, demans gibi yaşlılıkla ilişkilendirilen hastalıkların da artacağına işaret ediyor.

Antalya’nın nüfus yapısındaki bu değişime paralel olarak, demans ve özellikle Alzheimer gibi hastalıkların yaygınlığının artması bekleniyor. Bu bağlamda, Muratpaşa Belediyesi, 526 bin 293 kişilik nüfusunun yüzde 10.4’ünü oluşturan 65 yaş ve üstü kıdemli kent sakinlerine yönelik çalışmalarını Ümit Uysal başkanlığında yürütüyor. Soğuksu, Fener, Konuksever, Kızılsaray ve Yeşilbahçe mahallelerinde yürütülen Yaşlı Evleri modeli ile bu yaş grubuna özel hizmetler sunuluyor.

Muratpaşa Belediyesi aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün Yaşlı Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı üyesi olarak da biliniyor. Bu çerçevede, demans ve alzheimer gibi yaşlılıkla ilişkilendirilen hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yönelik olarak zeka oyunları, etkinlikler ve seminerler düzenleniyor.

Son olarak düzenlenen etkinlik, Falez Yaşlı Evi’nde gerçekleşti. Alzheimer Derneği Antalya Şube Başkanı Doç. Dr. Ebru Barçın’ın yönettiği etkinlikte, yaklaşık yüz kişi demans hastalığının kabul süreci, fiziksel aktivitelerin önemi, psikolojik rehabilitasyonun etkisi, hasta yakınlarının stres yönetimi ve doğru yaklaşım teknikleri gibi konularda bilgilendirildi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Yaşlı Evi ve Yaşlı Meclisi projelerinin belediyenin özgün çalışmaları olduğunu belirtti. Yaşlı Evleri üye sayısının 6 bine ulaştığını da vurgulayan Başkan Uysal, burada düzenlenen kurslar ve eğitimler aracılığıyla yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını karşıladığını ve Yaşlı Meclisi ile de bu kesimin kent yönetimine katılımını desteklediklerini ifade etti.

akdeniztelgraf.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu