Sağlık

Barış Yıldız, Unutulan Gazlı Bez Yüzünden 3 Ay Boyunca Ağrılar Yaşadı

İstanbul’da yanlışlıkla kanser teşhisi konulunca ameliyatla yüzde 60 engelli kalan genç adamın yaşadığı ihmali manşete taşıyan Sabah, başka bir skandalı daha ortaya çıkarıyor…

Sarıyer’de 44 yaşındaki kafe işletmecisi Barış Yıldız, karın ağrısı nedeniyle gittiği hastanede apandistinin patladığını öğrendi, ameliyat edildi. Yaklaşık 2 saatlik operasyonun ertesi günü evine gönderilen Barış Yıldız, 3 ay boyunca bitmek bilmeyen ağrılar yaşadı. Doktorun ve ekibinin ilgisizliği üzerine Maltepe’de özel bir hastaneye başvuran Barış Yıldız’ın karnında gazlı bez unutulduğu ortaya çıktı. Ameliyatla ölümden kurtarılan Yıldız, özür beklediği Dr. U.T.’nin, “Git istediğin yere şikayet et” ifadeleri üzerine savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

Sarıyer’de 44 yaşındaki Barış Yıldız, 27 Ocak’ta şiddetli karın ağrısı yaşayınca Sarıyer Çayırbaşı’da bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Acil Servis’te apandistinin patladığını öğrenen Barış Yıldız ertesi gün ameliyata alındı. Dr. U.T. ve ekibinin yaptığı operasyon yaklaşık 2 saat sürdü. Müşahade altında tutulan Barış Yıldız iki gün sonra taburcu edildi.

Ancak daha ilk günden itibaren ameliyat bölgesinde şiddetli ağrı ile birlikte kan ve iltihap sızmaya başladı. Hemen hastaneye kaldırılan Barış Yıldız’a pratisyen hekimler, vücudunun enfeksiyon topladığını, bunun temizlenmesi gerektiğini söyledi. 2 ay boyunca hastanenin yolunu tutan Yıldız’ın yarasının açık kısmından enfeksiyon temizlemeye çalışsalar da ağrılar bir türlü geçmedi.

“Karnından Gazlı Bez Çıktı”

İlk günden itibaren ameliyat bölgesinde dayanılmaz acılar çeken Barış Yıldız, 3 ay boyunca düzenli olarak pansumana gitti, enfeksiyon temizliği yaptırdı. Yaranın açık olan bölümünden enfeksiyonu temizlemeye çalışıldı ancak iltihap akıntısı kesilmeyince Barış Yıldız, Maltepe’de özel bir hastaneye giderek muayene oldu. Ultrason ve tomografi çekildikten sonra ağrı ve akıntı olan bölgede bir karartı tespit edildi. Bir hafta ilaç kullanıp tekrar ameliyat edileceği söylendi. Doktor iltihap çıkan bölgeyi temizlerken, “Bak bakalım karnından ne çıktı” diyerek 12 santimlik gazlı bezi Yıldız’a gösterdi. Bir hafta sonra ise ameliyat olmasına gerek kalmadı ve sağlığına kavuştu.

“Git İstediğin Yere Şikayet Et”

Yaşadığı sağlık skandalı ile ilgili konuşan Barış Yıldız, “Doktor, bu gazlı bezin ameliyat sırasında karnımda unutulduğunu ve bundan kaynaklanan enfeksiyon oluştuğunu söyledi. Bu tip sargı bezi ve gazlı bez unutulması sonrasında ölüm vakalarına da rastlanıldığını söyledi. Ben de hastaneye giderek Hasta Hakları Bölümü’ne şikayette bulundum. Doktorun ameliyat sonrasında karnımda unuttuğu gazlı bezin bana yaşattığı acılara rağmen hekimlerimizin zarar görmemesi için benden bir özür dilemesi şartıyla görüşme talebinde bulundum. Fakat doktor benimle görüşüp özür dilemek yerine, ‘Ben özür dilemiyorum gitsin nereye şikayet ederse etsin ne özür dileyeceğim’ şeklinde bir cevap gönderdi. Ameliyatı yapan doktorum bana bu tip ağrıların 6 ay boyunca devam edeceğini ve normal olduğunu söylemişti. Gazlı bezi unuttuklarını kabullenmek yerine ne özür diliyor ne de inandırıcı bir açıklama yapmıyorlar. Bu tavır üzerine karnımda gazlı bez unutup bana acı ve hayati tehlike yaşatan hastane doktoru hakkında şikayetçi oldum” dedi.

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak zor dönemden geçtiğini ileri süren Barış Y., İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak ameliyatı gerçekleştiren doktor U.T. hakkında suç duyurusunda bulundu. Barış Y., dilekçesinde, 3 ay boyunca çektiği ağrı nedeniyle yaşam kalitesinin düştüğünü, maddi ve manevi açıdan zor bir dönem geçirdiğini belirtti. Doktorun gazlı bez unuttuğunu gizlemeye çalıştığını ileri sürerek ‘Kasten yaralama’ suçundan dava açılmasını talep etti. Olayla ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

sabah.com.tr

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu