Foto GaleriGündemHaberlerVideo Galeri

Deniz Baykal Son Yolculuğuna Uğurlandı

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal için CHP Genel Merkezi ve TBMM’de tören düzenlendi. Baykal’ın cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

84 yaşında vefat eden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal için CHP Genel Merkezi ve TBMM’de tören düzenlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi önünde Deniz Baykal'ın cenazesi omuzlarda taşınıyor.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi önünde Deniz Baykal’ın cenazesi omuzlarda taşınıyor.

Cumartesi günü 84 yaşında vefat eden 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 ve 27’nci dönem milletvekili, 37’nci Hükümet Maliye Bakanı, 42’nci Hükümet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 52’nci Hükümet Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Deniz Baykal’ın cenaze törenine eşi Olcay Baykal, çocukları Aslı Baykal, Ataç Baykal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin eski genel başkanları Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve partililer katıldı.

TBMM kürsüsünde Deniz Baykal tekerlekli sandalyede bulunarak yemin ediyor.
TBMM kürsüsünde Deniz Baykal tekerlekli sandalyede bulunarak yemin ediyor.

“BABAM TÜRKİYE SEVDALISIYDI”

Deniz Baykal için saygı duruşunda bulunulduktan sonra konuşan Prof. Dr. Ataç Baykal, babasının neredeyse 70 yıllık bir CHP’li olduğunu belirterek, “100 yıllık CHP tarihinin çok uzun bir kesitini bizzat yaşamış bir ulu çınarı uğurluyoruz. Tüm CHP’lilerin ortak bir yönü vardır; bu da vatanseverliktir. Babam Deniz Baykal bir Türkiye sevdalısıydı, bir vatanseverdi. Bu nedenle CHP’de yerini almıştır. Tüm Türkiye sevdalılarına, tüm vatanseverlere sahip çıkılması ve CHP çatısı altında toplanması babamın CHP’ye vasiyetidir” dedi.

Deniz Baykal'ın Türk bayrağına sarılı cenazesini askerler taşıyor.
Deniz Baykal’ın Türk bayrağına sarılı cenazesini askerler taşıyor.

“ÜLKEMİZDE HÜRRİYETİ TESİS EDECEĞİZ”

Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Altan Öymen’in duygularını ifade etmesinin ardından Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasını Deniz Baykal’a ithafen yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Sayın Genel Başkanım, huzurunuzda söz veriyorum; ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz. Ömrünüzü verdiğiniz demokrasi ve özgürlük mücadelesini tamamlayacağız. Bu duygularla size Allah’tan rahmet, sevgili eşiniz Olcay Baykal Hanımefendiye ve ailenizin tüm bireylerine, CHP ailesine sabır ve baş sağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Siyasetçiler TBMM önünde bulunuyor, askerler ise Meclis meydanında cenazenin sağında ve solunda durarak selam veriyor.
Siyasetçiler TBMM önünde bulunuyor, askerler ise Meclis meydanında cenazenin sağında ve solunda durarak selam veriyor.

TBMM’DE TÖREN

Vefat eden eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal için TBMM’de cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Deniz Baykal’ın eşi Olcay, oğlu Ataç, kızı Aslı Baykal ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski başbakan Tansu Çiller, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri ve eski siyasetçiler katıldı.

Baykal için Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle namazını takiben cenaze namazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Deniz Baykal'ın Türk bayrağına sarılı cenazesinin başında cemaate namaz kıldırıyor.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Deniz Baykal’ın Türk bayrağına sarılı cenazesinin başında cemaate namaz kıldırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende Baykal’ın eşi Olcay Baykal taziyeleri kabul etti.

AA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu