Engelli Hakları

Engelli Aylıklarını Belirleyen Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur zammı için saatler sayılmaya başlandı. Memur maaşı zammının belirlenmesinde 6 aylık enflasyon farkı etkili oluyor. Yarın yani 3 Ocak’ta aralık enflasyon rakamları ile beraber 6 aylık memur enflasyon farkı ortaya çıkacak. Böylelikle toplu sözleşme zam oranı ve enflasyon farkı ile beraber memur zammı netleşecek. Tahmini zam oranlarına göre öğretmen, polis, hemşire ve avukat maaşları ile ilgili tablolar hazırlanıyor. Peki 2024 memur zammı ne kadar olacak, en düşük memur maaşı kaç TL yapılacak?

Memur zammı son dakika gelişmeleri memurların gündeminde bulunuyor. Yarın aralık enflasyon rakamları ile beraber memur maaşı zammı netleşmeye başlayacak. Memurların gözler en düşük memur maaşına ve memur zam oranına çevrildi. Öğretmen, polis, hemşire ve diğer memurlar mesleklerindeki memur maaşlarının geleceği tutarı merak ediliyor. İşte tahmini zamlı memur maaşı tablosu…Peki 2024 memur zammı ne kadar olacak?

MEMUR ENFLASYON FARKI KAÇ OLACAK?

Memur zammı için 3 Ocak tarihi bekleniyor. 3 Ocak’ta aralık enflasyon rakamları açıklanacak ve 6 aylık enflasyon farkı ortaya çıkacak. Toplu sözleşme zam oranı ve enflasyon farkı toplanıp bir memur zam oranı ortaya çıkacak. 5 aylık enflasyon farkı yüzde 33.65 oldu. Yarın açıklanacak enflasyon rakamların ile beraber enflasyon farkında değişim yaşanacak.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur maaşı zammı ile ilgili uzmanlar tahminler yapıyorlar. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, “Memur ve memur emeklilerine ise yüzde 50’ye yakın bir artış bekliyoruz. Buna ilişkin sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu oranı işaret etmişti. SSK ve Bağkur emeklilerine zam farkı yüzde 38 iken, memur ve memur emeklilerine neden yüzde 50’ye yakın bir artış oluyor? 9 puanlık bir refah payı artışı mevcut, o da toplu sözleşme zammından kaynaklanıyor. Yüzde 37-38’lik bir son altı aylık enflasyona dokuz puan eklediğimizde zam oranı yüzde 50’ye yaklaşıyor.” dedi.

EN DÜŞÜK MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Yüzde 50 oranında memurlara zam yapılması durumunda en düşük memur maaşı 33 bin TL seviyelerine gelecek.

Milliyet

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu