Video GaleriTurizm

Engelli Bireylerin, Bayramda Plaj Keyfi

Muğla Büyükşehir Belediyesinin il genelinde kurduğu 23 engelsiz plajda Kurban Bayramı tatili süresince denize giren engelli bireyler, sevdiklerinin gözetiminde denizin keyfini çıkardılar.

Muğla Büyükşehir Belediyesinin il genelinde kurduğu engelsiz plajlarda Kurban Bayramı tatili süresince denize giren engelli bireylerin, gönüllerince eğlenip, denizin keyfini çıkardılar.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından farklı ilçelerdeki sahillere yerleştirilen Engelsiz plajlar, özel rampalar ve yürüme yolları ile tekerlekli sandalye kullanan bireylerin denize rahatça ulaşabilmelerini sağlıyor. Ayrıca, plajlarda yer alan özel donanımlar, engelli bireylerin güvenli bir şekilde denize girmelerine olanak tanıyor. Bu uygulama, engelli bireylerin sosyal hayata katılımını artırmayı ve onların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.

Projeden faydalanan engelli bireyler ve aileleri, uygulamanın kendileri için büyük bir rahatlık ve mutluluk kaynağı olduğunu belirtiyor. Engelli bireyler, denize girmenin kendilerine sağladığı özgürlüğü ve keyfi vurgularken, aileler de çocuklarının ve sevdiklerinin bu imkandan yararlanabilmesinden duydukları memnuniyeti ifade ediyor.

23 engelsiz plaj hizmete devam ediyor 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Engelsiz plajdan faydalanan Görkem Çağlar Çelebi “Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesinden geliyorum. Büyükşehir Belediyemizin engelsiz plajındayım. Burada muhabbet ediyoruz. Bayramda denize giriyoruz. Bu tür etkinler sosyalleşmemize yardımcı oluyor. Bize iyi geliyor. Günlük hayatın stresinden uzaklaşıyoruz” dedi.

Engelsiz plajda deniz keyfi

Görkem Çağlar Çelebi’nin annesi Mecbure Çelebi ise şunları söyledi:

“Bizim için değişiklik oluyor. Buraya engelsiz plaj için geldik. İlk defa geliyoruz. Etrafımızda bulunan kişiler arkadaşlar artıyor bu sayede. Bu uygulamadan çok memnunuz. Bu tür etkinliklerin daha da arttırılmasını istiyoruz. Oğlum sosyal bir çocuk. Arkadaş çevresi daha da artıyor. Biz aile olarak onu her yere rahatlıkla götüremiyoruz. Bu şekilde çok rahat oluyor. Çağlar’da eğleniyor, bizde eğleniyoruz. Hepimiz için çok iyi oluyor” dedi.

Dalaman Kille koyunda Muğla Büyükşehir Belediyesi Engelsiz plajından yararlanan Ramazan Özalp ise şöyle konuştu:

“Ortaca ilçesinden katılım sağladım. Muğla Büyükşehir Belediyesinin engelsiz plaj etkinliğine geldim. Çok mutlu oldum. Engelsiz plajların daha fazla olmasını istiyorum. Biz engelsiz bir hayat istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler bünyesinde görevli Levent Özgenç Can ise “Engelli bireyler için engelsiz plajlarımızın kurulumunu yapıyoruz. Engelli araçlarımızla evlerinden alıyoruz. Plajlara getiriyoruz. Nisan ayında kurduğumuz engelsiz plajlarımızla hizmet vermeye devam ediyoruz. İl genelinde 23 engelsiz plaj vatandaşlarımızın hizmetinde” dedi.

Kaynak: Muğlagazetesi

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu