SağlıkTeknoloji

İngiltere’de, 280’den Fazla Ameliyatta Cerrahi Robot Kullanıldı

DaVinci Surgery sistemi olarak bilinen cerrahi robot, kanser hastalarına müdahalede kullanılıyor. Robot, 280’den fazla ameliyata girdi. Tıbbi prosedürlerde yardımcı olabilecek cerrahi robotlar, doktorların daha iyi performans göstermesine ve hastaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oldukları için giderek daha fazla ilgi görüyor.

Kesin kesim ve dikişi tamamlamak için manipüle edilebilen son derece hünerli robot kollarla donatılmış ünlü DaVinci Surgery sistemi var. Birleşik Krallık’ta robotlar, ağrılı rahim durumu endometriozisi olan binlerce kadına yardım ederken , Kanada’da robot yardımlı derin beyin stimülasyon ameliyatları epilepsiden muzdarip hastalara yardım ediyor.

Bu arada Ağustos ayının hemen başlarında, Çinli doktorlar bir 5G robotu kullanarak 585 kilometre uzaktaki tavşanlarda uzaktan ve yüksek hassasiyetli bir göz ameliyatı yapabildi.

“280’den fazla başarılı ameliyat”

Şimdi, BBC’den gelen bir rapor, İngiltere’deki bir robotun 280’den fazla ameliyatta kullanıldığını, doktorların daha başarılı performans göstermelerine ve kanser hastalarının daha hızlı ve daha iyi iyileşmelerine olanak sağladığını ortaya koyuyor. NGH cerrahı Bay Chandran Tanabalan, otonom olarak çalışmasa da robotun artan performans için çok önemli olduğunu söyledi.

Doktor, “Ameliyatı robot gerçekleştirmiyor; cerrahlar robotu daha fazla hassasiyet, esneklik ve kontrol sağlamak için kullanıyor. Bu, daha hızlı iyileşen ve hastaların eve daha erken gitmesini sağlayan daha küçük yaralar anlamına geliyor” dedi.

Yeni robot, insanların yerini almadan hayatımızı daha iyi hale getirmek için makinelerin gücünü sergiliyor. Cihaz, yetenekli cerrahların çalışmalarını tamamlayarak onların daha fazla etkinlikle çalışmasına olanak tanıyor. Bu, hastalarının iyileşme sürelerinin iyileşmesiyle sonuçlanır ve kansere yakalanma çilesiyle başa çıkmayı biraz daha kolaylaştırıyor.

Kanser olan birini deneyimleyen veya tanık olan herkes, bunun kişinin hayatında aldığı muazzam bedele tanıklık edebilir. Daha iyi bir ameliyat olabilmek, hasta olma yükünü büyük ölçüde azaltır ve hastalara fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da yardımcı oluyor. Çeşitli operasyonlara yardımcı olmak için giderek daha fazla robot icat edildiğinden, insanların her türlü koşuldan başarılı bir şekilde kurtulma şansı daha fazla. Bu, robot teknolojisinin yalnızca insanlığa hizmet edebileceği, ona zarar veremeyeceği veya yerini alamayacağı bir alan.

techinside.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu