Eğitim

Kocaeli’de, Görme Engelliler “Önce Empati” Dedi, İşaret Dili Öğrendi

Görme Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği üyelerine, “Önce Empati” projesi kapsamında işaret dili eğitimi verildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve derneğin ortaklığında gerçekleşen proje kapsamında 14 görme engelli, 120 saatlik kursu tamamlayarak işaret dili öğrendi. İşaret dili eğitimini tamamlayan 14 kursiyer, işaret dili ile İstiklal Marşı okudu.

“Empati yaparak başladık”

Görme Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Dursun Karaman, “İşaret dili öğrenerek kendimizi konuşamayan duyamayan arkadaşlarımızın yerine koyduk. Onlarla empati yaparak başladık” dedi.

“Ellerinden tutarak öğretti”

Eğitmen Şinasi Birişik, eğitimleri görme engelli kişilere ellerini tutarak öğrettiklerini belirterek, “Birinci derece seviye dediğimiz kur 120 saattir. 120 saati tam olarak uyguladık. Hatta uygulamadan da çıktık, tamamen ikinci kur seviyesine bile geldiler. Kendilerini rahat bir şekilde ifade edebiliyorlar. Konuşabiliyorlar, işitme engelli ile dertleşebiliyorlar. Sıfır görme yetisi olan kişiler bile işaret dili konuşabiliyor. Bir işaret dili ile her şeyi anlatabiliyorlar” diye konuştu.

“Bu zor şartlarda biz bunları öğrendik”

Görme engelli olan Erol Yıldırım, “Bunları ben hocamın ellerinden tutarak yaptığı hareketleri öğreniyorum. Bu zor şartlarda biz bunları yaptık öğrendik. Sayın büyüklerimizden de dertlerimize çareler bulmalarını talep ediyoruz. Biz başarıyoruz, onlar da bize iyi hizmette başarabilirler” dedi.

ozgurkocaeli.com.tr

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu