KoronavirüsSağlık

Koronavirüs Tedavisinde Kullanılan Tüm İlaçlar Geri Ödeme Listesine Alındı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kovid-19 tedavisinde kullanılan tüm ilaçların geri ödeme listesine alındığını belirterek, koronavirüs test, tedavi ve bakım hizmetleri için Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanan ödemelerin 4,4 milyar liraya ulaştığını ifade etti.

Bakan Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sosyal koruma kalkanına değinen Selçuk, “Sosyal koruma kalkanıyla aktarılan toplam tutar bugün itibariyle 45 milyar liraya yaklaştı. Kısa çalışma ödeneği nakdi destek gibi etkin uygulamaları hayata geçirdik. Yeni başvuruları da e devlet üzerinden alıyoruz. Sözleşme fesih kısıtı getirdik. 2 milyon üstü çalışana yardım yaptık” ifadelerini kullandı.

“KOVİD TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR GERİ ÖDEME LİSTESİNE ALINDI”

Selçuk, Kovid-19 salgınında yapılan düzenlemeler hakkında bilgi vererek, “Salgından etkilenen işletmelere 40 milyar lira Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerini erteledik. Kovid tedavisinde kullanılan bütün ilaçları geri ödeme listesine aldık. Destekler doğrudan çalışanlara aktarılmış kaynaklar. Yeni istihdam paketini devreye soktuk. 6 ana teşvik. 290 milyar liralık SGK borcuna yapılandırma yaptık. Engelli, kronik reçete sürelerini uzattık. İş göremezlik ödeneği koşullarını rahatlattık. Tüm bu yardımlar batan SGK ile değil işleyen SGK ile yapılıyor. Kovid-19 test, tedavi ve bakım hizmetleri için Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanan ödemeler 4,4 milyar liraya ulaştı” dedi.

“6,3 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLANDI”

İş yerlerini kapatanlara da destek verdiklerini aktaran Selçuk, “E-devlet üzerinden başvuru aldık. Vakıflardan değerlendirilerek hanelere ulaştı. İllerde, ilçelerde vakıflar değerlendirdi. 6,3 milyar lira destek sağlandı. Pandemi döneminde kadınlara daha fazla sahip çıkmak için yüzde 10 ila 50 arasında desteği artırdık” diye konuştu.

Asgari ücrete ilişkin Selçuk, “Asgari ücrette umarız uzlaşıyla sonuçlanır. Aralık’taki son toplantıyla komisyon tutarı açıklayacak” dedi.

“İSTİHDAMI KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Selçuk şöyle konuştu: “İstihdamı korumak için çalışıyoruz. Bu bilinçle işsizlik sigorta fonu yüzde 2 işveren, yüzde bir 1 devlet, yüzde bir işçi karşılıyor. Kaynaklarımızın çoğu işverene gidiyor.”

Selçuk sağlık çalışanlarına yönelik olarak, “Sağlık çalışanları için kanuna ihtiyaç yok. Vazife malullüğü var. İki doktor malûl ilan edildi. Aynı işlemler yönetmelik var işliyor. 83 milyonluk aile bilinciyle salgının üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu.

haberler.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu