Haberler

Tedavisi Yarım Kalan Kanser Hastası Depremzede, Ameliyat Olmak İstiyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depreme Malatya’da yakalanan kolon kanseri hastası Sinan Akkaya (50), evlerinin ağır hasar alması üzerine 5 kişilik ailesiyle birlikte İzmir’e yerleşti. Hayırseverlerin desteğiyle Buca ilçesindeki bir evde yaşamını sürdüren Akkaya, tedavisinin yarım kaldığını söyleyerek “Nüksetmiş olabileceği şüphesiyle birtakım tetkikler yapılıyordu. Deprem oldu, son MR sonucunu alamadım. Bir daha ameliyat olmam gerekiyor” diye konuştu.

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki bir otelde çalışan evli, 1 çocuk babası Sinan Akkaya, 6 ay önce rahatsızlandı. Mersin’de gittiği bir hastanede Akkaya’ya kolon kanseri teşhisi konuldu. Bunun üzerine işi bırakmak zorunda kalan Akkaya, eşi tarafından da terk edildiğini söyledi. Tedavisini sürdürmek için Malatya’daki annesi ve kardeşlerinin yanına yerleşti. 6 Şubat’taki depremde Malatya’da kaldıkları ev ağır hasar aldı. Akkaya, bunun üzerine depremden 6 gün sonra annesinin de aralarında bulunduğu 4 yakınıyla İzmir’e geldi. Buca ilçesinde hayırseverlerin temin ettiği bir evde yeni hayatına başlayan Sinan Akkaya’nın tek isteğinin deprem nedeniyle yarım kalan tedavisine devam etmek olduğunu söyledi.

“Depremin Olduğu Sabah Rapor Alacaktım, Alamadım”

Kolon kanseri nedeniyle tedaviye başladığı Mersin’de daha önce bir ameliyat geçirdiğini ifade eden Sinan Akkaya, “Annemlerin ısrarıyla memleketim Malatya’ya geldim. İlk ameliyattan sonra bağırsağımda daralma oldu. Depremin olduğu sabah raporumu alacaktım, bir yol çizilecekti. Nüksetmiş olabileceği şüphesiyle birtakım tetkikler yapılıyordu. Deprem oldu, son MR sonucunu alamadım. Bir kez daha ameliyat olmam gerekiyor” dedi.

“Tek İstediğim Bir Daha Ameliyat Olabilmek İçin Destek”

İzmir’i bilmediğini ve hastanelere ulaşım engeli çektiğini belirten Akkaya, “İlk ameliyattan sonra bağırsakta daralma olduğu için tuvalet ihtiyacımı karşılamakta güçlük çekiyorum. Stent takıldı, kalem ucu kadar açıldı ama bu da yetersiz kaldı. Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittim. Başka hastaneye yönlendirdiler. Ramazan ayından sonra tedavime ağırlık vermek istiyorum. Bunun için de deneyimli bir doktor bulmam lazım. Bağırsağım alınabilir, vücudun vereceği tepkiye göre belki torba takılması gerekebilir. Tek isteğim, bir kez daha ameliyat olabilmek için destek” diye konuştu.

“Yer Resmen Dalgalanıyordu”

Deprem anında yaşadıklarını da anlatan Sinan Akkaya, “Deprem sırasında uykudaydım. Sarsıntıyla ayağa kalktım ama yürüyemiyordum. Perde sallanıyordu. Sarsıntı o kadar şiddetliydi ki şimşek gibi mavi ışıklar çakıyordu. Çok şükür dışarı çıkabildik ama bir daha o eve giremedik. Ertesi gün yine kuvvetli bir depremle sarsıldık. Yer resmen dalgalanıyordu. Deprem değildi bu bence, kıyamet gibi bir şeydi” dedi.

Depremin üzerinden iki aydan fazla zaman geçmesine karşın konuyla ilgili televizyonda herhangi bir şey izlediğinde ürperdiğini dile getiren Akkaya, “Gözümün önüne mavi ışıklar geliyor, korkuyorum. Gemiye binmiş de fırtınaya kapılmış gibiydim” diye konuştu.

“Bayrama Gurbette Gireceğiz”

Akkaya’nın ablası Perihan Akkaya (51) ise bir an önce memleketlerine dönmek ve yeniden kendi evlerinde oturmak istediklerini söyledi. Eşinden ayrılan, iki çocuk annesi Akkaya, “İki oğlum var. Küçüğü 23 yaşındaki Hamza, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıfta okuyor. Depremden bir gün önce ara tatil için Malatya’ya yanımıza gelmişti. Gece de deprem oldu. Evimiz 48 senelik 3 katlı bir binaydı. Bu ev bize babamızdan kalmıştı. Kendimiz oturuyorduk. Üzerimizde kiracımız vardı. Kirayla geçiniyorduk. Annemin yaşlılık aylığı vardı. İzmir’de geçinemeyiz” dedi. Akkaya, deprem anında yaşadıklarını ise şu sözlerle anlattı:

“O gece saat 4:17 de depreme yakalandık. Uyuyorduk, evimiz ağır hasarlı, yıkılacak. Evden bir çöpümüzü bile alamadık. Deprem geçtikten sonra kendimizi dışarı attık. Oğlum burada öğrenci olduğu için İzmir’e gelmeyi tercih ettik. İnşallah evlerimizi tekrar yapıp bize verirler. Buraya geçici geldik. Yardımseverlerin desteğiyle geçiniyoruz. Malatya’da normal bir hayatımız vardı. Yine memlekete dönmek istiyoruz. Kendi evlerimizde kalmak istiyoruz. Bayrama gurbette gireceğiz. İlk kez gurbete geldim, alışamadım”

“Evimi Çok Özlüyorum”

İki bin lira kira geliri, bin 500 lira da yaşlılık aylığı aldıklarını belirten 72 yaşındaki anne Gülistan Akkaya da şunları söyledi:

“Evimizden, vatanımızdan çıktık, buraya geldik. Yardımcı olanlardan Allah razı olsun. Evimi çok özlüyorum. İyi kötü geçiniyorduk. Bu deprem bizi perişan etti. Eşyamızı çıkarırız inşallah, öyle bekliyoruz” dedi.

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu