Haberler

Yeni ÖTV Düzenlemesi Hak Kaybına Yol Açar

Engelli bireylerin ÖTV indirimli araç almasına imkan tanıyan yasal düzenlemede değişikliğe gidileceğine yönelik çıkan haberler sonrası engelli sivil toplum kuruluşlarından tepkiler gelmeye başladı. Edinilen bilgiye göre yapılacak olan değişiklikle birlikte ÖTV indirimli araç alan engelli bireyler 5 yıllık kullanım süresi 10 yıla çıkartılıyor ve buna karşılık engelli bireyin vefat etmesi durumunda mirasçılarına aracın ÖTV oranını ödemesi zorunlu hale getiriliyor.

Duruma dair sosyal medya üzerinden kamuoyu açıklaması yapan İstanbul Otizm Gönülleri Derneği şunları aktarıyor;

“Son dönemde basında yer alan yeni vergi paketinde engellilerin ÖTV istisnasına dair süre kısıtlamasının, 5 yıldan 10 yıla çıkarılması ve engelli araç sahibinin ölümü halinde mirasçılarına ÖTV’yi geri ödeme zorunluluğunun getirilmesi konusuna dair açıklamamızdır.

Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir engelli bireyin yaşam maliyetleri herhangi bir bireye göre %40 civarında daha yüksektir. Ülkemizde yaşayan 10 milyon engellinin sadece 500 bin kadarı bakım maaşı ya da engelli maaşı gibi mali destek almaktadır. İstatistiklere göre engellilerin %80’i işsizdir.

Özetle ülkemizde engelliler alanı ekonomiye çare aranması gereken belki de son alandır. Engelliler ve aileleri bugünkü ekonomik şartlarda, başlarını suyun üstünde zar zor tutmaktadır. Özetle engellilere tanınan haklar zaten son derece sınırlıdır ve kazanım kriterleri çok yüksektir.

Ülkemizde engelli raporları ya da ÖTV’siz araç alma konularında bazı suistimaller oluyor diye bunları önleyici tedbirler almak yerine haklarda bir geriye gidiş yaratacak adım, engelliler ve ailelerinin zaten zor olan hayatını daha da zorlaştıracaktır.

Suistimal mevcut hakları azaltarak ya da engelliler aleyhine bozarak önlenemez. Yapılması gereken denetimlerin doğru biçimde yapılması, varsa önce kaçakların önlenmesi ve hak kaybına yol açmayacak bir yöntem izlenmesidir.”

Kaynak: Yaşadıkça.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu