Haberler

Diyarbakır Engelli Meclisi Başkanı’ndan Deprem İstifası

İki Elin Sesi Sevgi Kadın Derneği, Türkiye Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Engelli Meclisi Başkanı Leyla Aytek, görevlerinden istifa ettiğini duyurdu.

Kürt yazar kimliğiyle de bilinen Leyla Aytek, yaşanan depremden dolayı, elinden bir şey gelemediğini ve vicdani olarak istifa etmek istediğini söyledi. Aytek, “Suçluların da istifa etmelerini ya da bir an önce insanların sorunlarını çözmesini, halkın da takip etmesini diliyorum. 6 Şubat günü sabaha karşı ve aynı gün, öğlen saatlerinde yaşanan 2 ayrı deprem ve sonrasında yaşadıklarım, bölgemde ve ülkemde yaşananlar karşısında sessiz kalmak yerine, neler yapabilirim diye çok düşündüm. Depremin yaşandığı anlarda, hiçbir üyeme ulaşamadım. Onlara yardıma koşamadığım için kendimi suçlu hissediyorum. Bu yüzden bütün görevlerimden istifa ettiğimi açıklamak istiyorum. Suçluların da istifa etmelerini ya da bir an önce insanların sorunlarını çözmesini, halkın da takip etmesini diliyorum” dedi.

“Ülkemin Seferber Olmasını İstiyorum”

Sanatçılara, STK’lara, bilim insanlarına da seslenerek depremzedeler için çağrıda bulunan Aytek, şöyle devam etti: “Depremle ilgili acı veren fotoğraf ve görüntüleri sosyal medyada paylaşıp ahkam kesmek yerine ülkemin seferber olmasını istiyorum. Görünürde yapılan değil, gerçekten gerekenin yapılmasını istiyorum ve bunun takipçisi olacağım, herkesin de takipçisi olmasını istiyorum. Bu konuda birlik olma vakti olduğunu düşünüyorum. Bu çerçevede çağrı yapıyorum. Tüm sanatçı, sanat camiası, yazar ve çizerler, fikir insanları, bilim insanları, uzmanlar, bu konuya destek olabilecek kim varsa hepsine birlik çağrısı yapıyorum. Ben engelli bir kadın ve Kürt yazar olarak üzerime düşeni yapmaya hazırım”

“Kayıp Çocuklar İçin Duyarlılık Çağrısı”

Kayıp olan depremzede çocuklar ile ilgili duyarlılık çağrısı yapan Aytek, “Annesiz ve babasız kalmış yavrular, akrabalarına ulaşılması için erkenden tedbir alınmalı. Koruyucu aileler, kimler olacak? Kendi yuvalarından koptukları yetmezmiş gibi şehirlerinden, dillerinden ve de özlerinden koparılacak endişesi beni çok üzüyor. Onlara koruyucu olmak yerine tüm ülkedeki gelecek nesilleri koruma altına alıp sorunların çözüm noktasında resmi işlemlerin ne kadar hızlı sürdürüldüğünü ve de gerçekte tedbirlerin alınıp alınmadığını takip etmemiz gerektiğine inanıyorum” dedi.

Güneydoğu Ekspres

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu