EtkinliklerHaberler

Engelli Bireylere ‘Yaza Merhaba’ Etkinliği Düzenlendi

Esenyurt’ta belediye bünyesindeki Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim görenler için ‘Yaza Merhaba’ etkinliği düzenlendi.

Esenyurt Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi’nde dönem boyunca eğitim gören engelli bireyler “Yaza Merhaba” etkinliğinde buluştu.

Düzenlenen etkinliğe Prof. Dr. Ahmet Özer’in yanı sıra Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Tuncer Dağ, Göle Kadın Meclisi Başkanı Türkan Deli, Esenyurt Kızılay Şube Başkanı Aytekin Çolak ile çok sayıda engelli birey ve aileleri katıldı.

Sosyal belediyeciliğin gereği olarak engelli bireyler her an yanında olacaklarını belirten Prof. Dr. Ahmet Özer, “Rehabilitasyon Merkezimizde eğitim gören çocuklarımızla ve aileleriyle “Yaza Merhaba” etkinliği adı altında bir ortak duygudaşlık yaratmak üzere burada bulunmaktayız. Bizim, Belediye olarak bu konuda 2 büyük sözümüz var. Bunlardan biri sosyal belediyeciliğin gereği olarak engelli bireylere ve ailelerine el uzatılması konusudur. Engelli yurttaşlarımızın, yoksullarımızın, açlık sınırı altında yaşayanların karşılanması gereken günlük ihtiyaçları var. İşte toplum olmanın, devlet olmanın gereği burada devreye girer. Biz de Esenyurt Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden beri bu heyecanla, bu aşkla çalışıyoruz” dedi.

‘Engelsiz bir Esenyurt’

Başkan Özer, özellikle yeti kaybı olan bireyleri çok önemsediklerini vurgulayarak, “Onları Esenyurt’un bir hediyesi olarak gördüğümüzü, her zaman bu kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, olacağımızı bilmenizi isterim. Bu noktada hazırladığımız çok çeşitli projelerimiz var. ‘Engelsiz bir Esenyurt’ yaratabilmek için alt yapı ve üst yapı projelerini hayata geçirerek yeni rehabilitasyon merkezleri açacağız. Ayrıca yapmış olduğumuz yardımları iki katına, üç katına çıkarmakla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Empatiyle yaklaşımın önemine işaret eden Özer, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“Unutmayın ki, herkes engelli adayıdır. Dolayısıyla burada temel motivasyon kaynağımız empatidir. Kendimizi bu kardeşlerimizin yerine koymamız ve öyle düşünmemiz gerekir. Bunun için eğitimle sağlanacak bir zihniyet devrimi yapmalıyız. Bu tür toplantılar, etkinlikler düzenleyerek ortak paydaları büyütüp farkındalık yaratmalıyız. Ama önce değişmeye kendimizden başlamamız lazım. Zihnimizi ve bakış açımızı değiştirmeliyiz. Engellilerimize pozitif bakış onların umudunu çoğaltacaktır” dedi.

Kaynak: Gazete Duvar

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu