Dünya

İşitme Engelli Olduğunu Sanıyordu, Gerçek Yıllar Sonra Ortaya Çıktı

Uzun yıllardır işitme engelli olduğunu düşünen bir kişinin hastane kontrollerinde ortaya çıkan gerçek, hem kendisi hem de doktorlar için büyük sürpriz oldu.

Eski donanma mühendisi 66 yaşındaki Wallace Lee, başta işitme kaybının 24 yıl boyunca askeri helikopterlerin gürültüsü altında çalışmaktan kaynaklandığını düşündüğünü belirtti.

Sorun sadece işitme duyusuna değil, aynı zamanda dengesine ve golf oynamasına da zarar verdiğinden Lee, kulak kirinin birikmesiyle altlarda kalan kulak tıkacı parçasını gözden kaçıran bir doktora muayeneye gitmek de dahil olmak üzere her yolu denedi.

“Aklını kaçırmak üzereyken” kendi Bluetooth bağlantılı endoskopunu satın alan Lee, sol kulağında bir şey fark etti, ancak ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Doktoru onu çıkaramayınca, Dorset’teki evinin yakınındaki bir hastanede kulak burun boğaz (KBB) cerrahına gitti.

Yerel haber servisine konuşan Lee, “Başta doktor o şeyi vakumlamaya çalıştı ama çok derine sıkıştığından şu minyatür timsah cımbızlarını kullandı. Çekiştirdi ve birdenbire ‘pop’ sesi çıktı. Kulağım tekrar duymaya başladı” dedi.

Bir anda “yeniden mükemmel bir şekilde duyabilmenin” şoku, cerrahın yıllar önce taktığı gürültü önleyici kulak tıkacından ayrılmış gibi görünen balmumu kaplı plastik parçayı tuttuğunu görmenin şaşkınlığıyla birleşti.

Lee, “Beş yıldır bu kulak tıkaçlarından birini kullanmamıştım” diyerek yaşadığı talihsizliği, uyumasına yardımcı olması için bu tür bir gürültü önleyici cihazı en son kullandığı 2017 Avustralya uçuşuna dayandırdı.

haber3.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu